Magmatické horniny
Magmatické horniny vznikajú chladnutím a kryštalizáciou magmy. K tomuto procesu môže dochádzať hlboko pod zemským povrchom, vtedy hovoríme o magmatických hlbinných horninách, alebo na zemskom povrchu. Magma sa na zemskom povrchu nazýva láva a práve tuhnutím lávy vznikajú magmatické výlevné horniny. Rozdiel medzi hlbinnými a výlevnými horninami je ľahko viditeľný voľným okom: hlbinné horniny majú hrubozrnnú textúru (jednotlivé minerály sú viditeľné voľným okom), zatiaľ čo výlevné horniny majú jemnozrnnú textúru (voľným okom nerozoznávame jednotlivé minerály, pretože sú príliš malé) (Obr2). Tento rozdiel je spôsobený tým, že v hĺbke horniny chladnú pomalšie a kryštály minerálov majú tak čas narásť do väčších rozmerov. Rýchle chladnutie lávy na povrchu preto spôsobuje vznik len veľmi malých kryštálikov. V niektorých prípadoch dokonca k schladeniu dôjde tak rýchlo, že žiadne minerály nestihnú vykryštalizovať – vtedy hovoríme o vulkanických sklách. Najznámejším vulkanickým sklom je obsidián, ktorý teda nie je tvorený jednotlivými minerálmi, ale iba neusporiadanou silikátovou hmotou.
Farba je dôležitým rozlišovacím znakom magmatických hornín. Odráža obsah oxidu kremičitého v hornine: čím je obsah SiO2 vyšší, tým viac svetlých minerálov hornina obsahuje, a teda má svetlejšiu farbu. Preto magmatické horniny môžeme tiež rozdeliť na bázické (SiO2 < 52 %), intermediárne a kyslé (SiO2 > 63 %). Bázické (mafické) horniny sú tmavé a budujú najmä oceánsku zemskú kôru, konkrétnymi príkladmi sú gabro a bazalt. Intermediárne horniny sú typicky sivé a vyskytujú sa najmä na vulkanických ostrovných oblúkoch, konkrétnymi príkladmi sú diorit a andezit. Kyslé (felzické) horniny sú charakteristické svetlou farbou a budujú väčšinu kontinentálnej zemskej kôry, radíme medzi ne hlavne granity a ryolity.
Z hľadiska minerálneho zloženia, bázické horniny obsahujú pyroxény, olivíny, amfiboly a živce. V kyslých horninách sa naopak vyskytuje kremeň, sľudy a živce (Obr3). Práve tieto minerály sú základnými stavebnými jednotkami zemskej kôry a predstavujú tak najrozšírenejšie horninotvorné minerály.