Mezozoikum

Mezozoikum (druhohory)

Trias je typický obnovovaním fauny a flóry, ktorá bola koncom permu veľmi zredukovaná. V moriach sa objavili sa nové druhy koralov a prvé kostnaté ryby, ktoré dnes tvoria 90 % všetkých druhov rýb. Najdôležitejšou skupinou živočíchov však boli amonity - dravé hlavonožce so špirálovito zvinutou schránkou. V celom triase bolo viac ako 3000 druhov. Väčšina z nich vymrela na konci triasu.

 

amonity

Amonity

 

Z ďalších živočíchov sú dôležité lastúrniky, ramenonožce alebo ostnatokožce (ježovky). Na suchu sa rozšírili obojživelníky - objavili sa prvé žaby (napr. Triadobatrachus z Madagaskaru), ale predovšetkým plazy. V triase žilo už 14 radov plazov; dodnes prežili len 4 (medzi inými aj korytnačky). Vo vrchnom triase sa vyvinuli aj plazy prispôsobené na lietanie (napr. Rhamphorhynchus). Na území Západných Karpát (vo Vysokých Tatrách) boli v 70-tych rokoch 20. storočia objavené odtlačky stôp dvojnohého dravého dinosaura. Mal štíhle telo dlhý krk a úzku hlavu plnú zubov. Meral pravdepodobne 3-4 metre. Pomenovali ho Coelurosaurichnus tatricus. Vo vrchnom triase možno pozorovať prvých predkov cicavcov. Išlo o veľmi primitívne vačkovce a vajcorodé cicavce. Pre triasovú flóru bol typický vývoj morských zelenných rias, ktoré boli obmedzené na plytké teplé moria do 20m. Na súši prevládali nahosemenné rastliny, hlavne ihličnany.

 

 Coelurosaurichnus tatricus


Jura bola obdobím veľkého rozšírenia morí, ktoré zaplavili rozsiahle časti kontinentov. Podobne ako v triase, najdôležitejšími živočíchmi boli amonity. Nastáva ich explozívny vývoj a stali sa v podstate vládcami jurských morí. Ďalšou významnou skupinou boli belemnity – živočíchy s cigarovitou schránkou. Rozšírenie a prehĺbenie jurských morí viedlo k rozšíreniu mikroskopických rádiolárií, žijúcich v hlbokej vode (pod hranicou CCD), ktoré majú horninotvorný význam.

 

 Belemnity

 

Po vymieraní na konci triasu ovládli súš veľké dinosaury. Niektoré druhy dosahovali priam obrovské rozmery, iné mali veľkosť mačky. Mali väčší a výkonnejší mozog ako ich predchodcovia a štruktúru kostí podobnú cicavcom. Šupiny pokrývajúce telo boli často premenené na perie, ktoré udržiavalo stálu teplotu tela. Pre moria boli typické ichtyosaury, plesiosaury a pliosaury. Najväčším dravcom bol pravdepodobne Allosaurus (5m). Z bylinožravcov dosahovali veľké rozmery, napr. Apatosaurus (predtým Brontosausus) a Brachiosaurus (dosahoval dĺžku až 25 m a vážil 20 – 30 ton), z menších so bol napr. Stegosaurus, ktorý mal rozmery asi ako autobus. Vo vzduchu vládli pterodaktyly. V jure sa objavili prechodné typy medzi plazmi a vtákmi, napr. Archaeopteryx.  Dnes sa väčšinou považuje za slepú vetvu a za predkov dnešných vtákov sa považujú nelietavé dvojnohé jaštery. Z cicavcov sa vyskytovali len drobné formy, podobne ako v triase. Pre obdobie jury je typická teplá klíma. Svoj najväčší rozvoj dosiahli cykasy, ihličiny a ginkgá.

 

                        Allosaurus                                                     Brachiosaurus                                      Archaeopteryx

 

Najdlhšou geologickou periódou mezozoika bola krieda. V moriach stále vládnu amonity, ktoré dosahovali obrovské rozmery. Na súši pokračuje rozvoj plazov. Vo vrchnej kriede sú časté rohaté dinosaury, napr. Triceratops (z Mongolska sú známe aj ich vajcia) s kosteným golierom vyrastajúcim z temena hlavy. K najväčším mäsožravým dinosaurom bol Tyranosaurus. Najväčší nájdený exemplár („Sue“), meria až 12,8 metrov na dĺžku a je zhruba 4 metre vysoký s hmotnosťou, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 5,4 až 6,8 ton. Mal veľkú hlavu (1/8 celkovej dĺžky) s veľkými zubami, ktoré boli až 15 cm dlhé. Mal silné zadné končatiny prispôsobené na chôdzu a dlhý chvost, ktorý mu slúžil na udržiavanie rovnováhy. Z lietajúcich plazov je charakteristický napr. Pteranodon, s rozpätím až 10 m. Bol to jeden z najväčších lietajúcich živočíchov. V kriede sa objavili aj prvé vtáky, ktoré sa pravdepodobne vyvinuli z malých dravých, väčšinou operených dinosaurov zvaných maniraptory. Cicavce dosahujú väčšiu rozmanitosť než v triase a jure. Okrem vačnatcov pribúdajú aj drobné hmyzožravce. Vo vrchnej kriede sa objavujú predchodcovia kopytníkov, dravcov a primátov. V kriede prebehli významné zmeny vo flóre – typické sú krytosemenné rastliny, predovšetkým magnólie, platany a fikusy.

 

                                     Triceratops                                                                                   Pteranodon

 

                                    Tyranosaurus Rex                                           SUE - kostra tyranosaura (Field museum, Chicago)